Category Archives: PC

Aktivity na počítači

Práca na počítači, či už v zmysle zárobkovej činnosti alebo voľnočasových aktivít, je pre mnohých niekoľkohodinovou záležitosťou každého dňa. Množstvo pracovných ponúk, ktoré si vyžadujú istú zručnosť s počítačom neustále narastá a dokonca pribúdajú nové a nové pracovné miesta, ktoré sa týkajú administratívnej práce na počítači, účtovania s použitím účtovných počítačových programov či programovania alebo projektovania.

Počítač umožňuje uchovávanie množstva dôležitých dát a tabuliek, ktoré nám poskytujú potrebné analýzy a informujú nás o stave podniku a obchodovania v ňom. Mnohí si už bežné fungovanie bez tohto zariadenia jednoducho nedokážu predstaviť. Počítač im umožňuje vykonávať zamestnaneckú činnosť alebo podnikanie a zaisťuje im pravidelný mesačný príjem. Z tohto dôvodu zvážte výber vášho PC a rozhodnite sa správne podľa náležitých parametrov a vašich potrieb a požiadaviek.

pracovňa s počítačom

Ďalšou osobitnou témou sú voľnočasové aktivity na počítači, ako je práve hranie hier alebo vedenie konverzácií na sociálnych sieťach, či už slovnou formou alebo prostredníctvom zdieľania fotografií a obrázkov. V tomto prípade už stojí za zváženie, kedy je sledovanie rozsiahlych článkov a diskusií prínosné a kedy je naša činnosť na počítači už nad rámec nášho voľného času. Vtedy je vhodné uvedomiť si, že pozeranie na obrazovku počítača nás oberá o možnosť vykonávania iných aktivít, ktoré by mohli byť pre nás zmysluplnejšie a prínosnejšie. V súčasnosti sa veľa hovorí o vychádzkach do prírody, kde sa môže nabiť povznášajúcou energiou, ktorá nás v našom vedomí pozdvihne a správne naladí do ďalších prichádzajúcich dní.

svet počítačov

Aj prostredníctvom pozerania a počúvania inšpiratívnych videí alebo hudby sa dá usmerniť náš život tým správnym smerom a navyše je možné takýmto spôsobom si dostatočne oddýchnuť. Napriek tomu, si potrebujeme ujasniť náš smer a čas, ktorý chceme pasívnym aktivitám na počítači venovať. Do akej miery je tento spôsob pozitívny a kedy je už počítača priveľa.

By 3. 4. 2024.    PC   Aký zdroj si vybrať.

Ak vám nefunguje počítač, chcete nový zdroj alebo si idete kupovať úplne nový zdroj do nového počítača, tak je tu pár vecí ktoré si pozrite predtým než si kúpite nový zdroj.

1.) Veľkosť. 
Je totiž viac veľkostí zdroju ktoré si môžete kúpiť. ATX, SFX, TFX… Ako si vybrať zdroj ktorý vám bude pasovať do skrinky ? Jednoducho. Pozrite si či vaša skrinka od počítača je ATX, mATX atď a podla toho vyberiete správnu veľkosť zdroja.

zdroj

2.) Výkon.
Väčšinou čím väčší výkon má zdroj, tým viac aj stojí. Ale oplatí sa vám kupovať zbytočne drahý a výkonný zdroj ? To záleží podľa toho, aký budete mať počítač. Môžete mať grafickú kartu 3080, niekoľko ventilátorov, silný chladič na procesor a zdroj ktorý vám to nemusí utiahnúť kvôli čomu váš počítač nepôjde na maximálny výkon. Ďalej sa môže stať aj to, že keď si kúpite zdroj ktorý vám dodá presný výkon ktorý váš počítač vyžaduje tak to nemusí dopadnúť dobre, lebo zdroj pôjde neustále na maximálny výkon a zbytočne sa bude prehrievať. To znamená že čím väčší výkon váš zdroj bude mať, tým lepšie na tom budete. Keď si napríklad vyberiete zdroj s výkonom 1000W, máte väčšiu šancu že váš zdroj viac vydrží. Počítač (podľa toho aké komponenty máte) nemusí / nebude využívať úplný výkon 1000W zdroja, to znamená že váš zdroj sa nebude veľa namáhať, prehrievať a dlhšie vydrží.

zapnutý počítač

3.) Ochrany a funkcie.
Funkcie si vyberáte len vy sami. Napríklad odpojitelné káble zo zdroja, tepelná regulácia otáčok zdroja atď. Ochrany sú od toho, aby vám ochránili váš zdroj a celkovo váš počítač. Máte k dispozícií napríklad ochranu proti preťaženiu, ochranu proti skratu atď.

4.) Pripojenie káblov k počítaču.
Dobre si pozrite či sa zdroj bude dokázať pripojiť k vášmu počítaču. To znamená že sa pozrite či sa bude dať pripojiť k matičnej doske, diskom, grafickej karte atď. Môže sa totiž stať že si kúpite zdroj a nebude vám pasovať ku komponentom vo vašom počítači.

By 28. 10. 2022.    PC