Aký zdroj si vybrať.

Ak vám nefunguje počítač, chcete nový zdroj alebo si idete kupovať úplne nový zdroj do nového počítača, tak je tu pár vecí ktoré si pozrite predtým než si kúpite nový zdroj.

1.) Veľkosť. 
Je totiž viac veľkostí zdroju ktoré si môžete kúpiť. ATX, SFX, TFX… Ako si vybrať zdroj ktorý vám bude pasovať do skrinky ? Jednoducho. Pozrite si či vaša skrinka od počítača je ATX, mATX atď a podla toho vyberiete správnu veľkosť zdroja.

zdroj

2.) Výkon.
Väčšinou čím väčší výkon má zdroj, tým viac aj stojí. Ale oplatí sa vám kupovať zbytočne drahý a výkonný zdroj ? To záleží podľa toho, aký budete mať počítač. Môžete mať grafickú kartu 3080, niekoľko ventilátorov, silný chladič na procesor a zdroj ktorý vám to nemusí utiahnúť kvôli čomu váš počítač nepôjde na maximálny výkon. Ďalej sa môže stať aj to, že keď si kúpite zdroj ktorý vám dodá presný výkon ktorý váš počítač vyžaduje tak to nemusí dopadnúť dobre, lebo zdroj pôjde neustále na maximálny výkon a zbytočne sa bude prehrievať. To znamená že čím väčší výkon váš zdroj bude mať, tým lepšie na tom budete. Keď si napríklad vyberiete zdroj s výkonom 1000W, máte väčšiu šancu že váš zdroj viac vydrží. Počítač (podľa toho aké komponenty máte) nemusí / nebude využívať úplný výkon 1000W zdroja, to znamená že váš zdroj sa nebude veľa namáhať, prehrievať a dlhšie vydrží.

zapnutý počítač

3.) Ochrany a funkcie.
Funkcie si vyberáte len vy sami. Napríklad odpojitelné káble zo zdroja, tepelná regulácia otáčok zdroja atď. Ochrany sú od toho, aby vám ochránili váš zdroj a celkovo váš počítač. Máte k dispozícií napríklad ochranu proti preťaženiu, ochranu proti skratu atď.

4.) Pripojenie káblov k počítaču.
Dobre si pozrite či sa zdroj bude dokázať pripojiť k vášmu počítaču. To znamená že sa pozrite či sa bude dať pripojiť k matičnej doske, diskom, grafickej karte atď. Môže sa totiž stať že si kúpite zdroj a nebude vám pasovať ku komponentom vo vašom počítači.

By 28. 10. 2022.    PC