Účinky matcha na naše telo

Pre tých z Vás, ktorí sa ešte nestretli s týmto jedinečným zeleným práškom, sme pripravili malú ochutnávku toho čo môžete očakávať. Nie je to iba nádych exotiky. Je to komplexný súbor zdravia vo Vašom pohári. Reč je o Matcha. Odkiaľ pochádza, aké má účinky na náš organizmus a ako si ho môžete pripraviť Vám priblížime v tomto článku.

Odkiaľ pochádza?

História čaju Matcha začína pred stáročiami v Japonsku. Má silnú tradíciu a je spojená s budhizmom. Získava sa z rastliny Čajovníka čínskeho. Zaujímavosťou je, že svoju typickú chuť získava vďaka ochrane pred slnečnými lúčmi. Posledných 30 dní pred zberom kríky chránia proti žiareniu.

Jeho účinky sú známe už stáročia

Čo skrýva jedna lyžička?

Zarytých kávičkárov možno poteší, že v jednej lyžičke sa skrýva až 70mg kofeínu. Popritom je plný bielkovín, obsahuje vitamíny A,B, C a E. Dopĺňa železo a antioxidanty. Naproti tomu je bez obsahu sacharidov a tuku. Jeho chuť je pomerne sladko- horkastá a v prášku nájdete pomleté lístky celé. Naše telo tak dokáže spracovať viac zložiek, pretože prijíma iba látky ktoré sú rozpustené vo vode.

Káva alebo čaj?

Rozdiel medzi kávou a Matcha nahráva do karát práve Matchi. Jednoduché porovnanie účinkov po vypití Vás možno prekvapí. Káva je rýchly životabudič. Kofeín v káve začína pôsobiť rýchlo ale rýchlo sa aj vytráca. Nehovoriac o tom že káva nás oberá o tekutiny. Účinky čaju však prichádzajú postupne a teda majú dlhší efekt. K plusom musíme spomenúť L – teanín, ktorý Matcha obsahuje. Zlepšuje našu koncentráciu. Po vypití kávy sme správne rozbehnutý avšak dostavuje sa akýsi pocit nervozity. Matcha Vás nabudí ale zároveň udržuje v dobrej nálade.

Ako si Matcha správne pripraviť?

Nie je to nič zložité, príprava je celkom jednoduchá a určite ju zvládnete

Potrebujete iba matcha prášok, ktorý zalejete horúcou vodou (mala by mať cca 80 stupňov), následne vyšľahajte, požíva sa na to špeciálna metlička a nechajte matcha rozpustiť vo vode. Tak a už stačí iba vychutnávať.

Pripravte si lahodný nápoj

Jednotvárnosť nečakajte

Čaj nie je jediné čo dokážete pripraviť. Môžete ho pridať do mlieka alebo vyskúšať matcha latte. Je to druh koktailu pri ktorého výrobe sa používa mlieko a ponúka ho veľa kaviarní. Vaše možnosti môže ohraničovať iba Vaša fantázia. Použite ho v kombinácii s jogurtom, do koláčov, smoothies, zdravých sušienok či zmrzlín a krémov. Jednoznačne tým ozvláštnite svoje kulinárske umenie a navyše má nádhernú zelenú farbu.

Pozitívne účinky Matcha…

– prevencia pred rakovinou

– upokojovanie nervového systému

– prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami

– úprava vysokého cholesterolu

– udržuje hladinu cukru v rovnováhe

– pomáha pri chudnutí

– podporuje imunitu

– energiu uvoľňuje postupne

– podporuje funkcie mozgu a pamäť

By 25. 6. 2023.    Tovar