Meníme staré drevené okná na chalupe za plastové

Máte na svojej chalupe ešte staré drevené okná a uvažujete o ich výmene? Môžete ich vymeniť opäť za drevené, ale oveľa výhodnejšie sú okná plastové. Prináša niektoré výhodné momenty, s ktorými sa pri drevených okenných rámoch či okeniciach nestretnete. Výmena okien navyše prebieha rýchlo a je to práca, ktorá vo vašom dome nevyvolá chaos a výrazný stavebný neporiadok.

zasadacia miestnosť

Tepelný izolant

Ak máte na chate ešte staré drevené okná s dvojitými oddeliteľnými sklenenými výplňami, mohli by ste oceniť jednu zásadnú výhodu plastových okien, a síce tepelnú izoláciu. Plastové okná sa vyrábajú tak, že sa dve sklenené tabule uzavrú do plastového rámu tak, aby bol medzi nimi odčerpaný vzduch. Tým sa docielia veľmi dobré izolačné vlastnosti, ktoré sa prejavia ako v zime, tak aj v lete. V zime okno s plastovým rámom prepúšťa oveľa menej tepla von z domu av lete zas nedovolí náporu tropického vzduchu zahrievať vnútro miestnosti. Nepotrebujete potom vďaka tomu vynakladať toľko úsilia na udržanie ideálnej teploty v dome, čo sa konkrétne prejaví v úsporách za vykurovanie alebo prevádzku klimatizácie.

obytný priestor

Údržba

Drevené okná skôr či neskôr musíte natrieť, inak sa drevo začne krútiť a praskať a napadne ho hniloba, pleseň a drevokazná huba. Drevo sa prirodzene rozkladá, je to organický materiál a rozkladu v podstate nemožno zabrániť, iba ho zabrzdiť vhodným náterom. A natieranie okien, to je práca veľmi namáhavá a náročná, a málokto sa na ňu teší. Najťažšie na tom je odstraňovanie starého náteru, to sa robí špeciálnou teplovzdušnou pištoľou a tento proces sprevádza nepríjemný a toxický štipľavý zápach. Po odstránení náteru sa musí drevo brúsiť brúsnym papierom a až potom natierať. Toto všetko pri plastových oknách samozrejme odpadá. Tie nevyžadujú žiadne nátery ani penetrovanie, iba by ste ich mali z času na čas umyť, ale to si samozrejme uvedomujete.

By 26. 11. 2023.    Tovar